“Agroplatforma” ATda qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanuvchilarning yagona ma'lumotlar bazasi shakllantiriladi
Davlatimiz rahbarining joriy yil 2 avgustdagi “Qishloq xo‘jaligi sohasiga ilg‘or raqamli texnologiyalarni joriy qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qaroriga ko‘ra, 2023 yil 1 sentyabrdan «Raqamli qishloq xo‘jaligi» yagona integratsion platformasi tarkibida “Agroplatforma” axborot tizimi joriy etiladi.
Mazkur hujjatga asosan, platforma paxta, boshoqli don, meva-sabzavotlar yetishtirish uchun imtiyozli kredit ajratish jarayonlarini raqamlashtirish hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilarga shaffoflik tamoyili asosida xizmat ko‘rsatishni nazarda tutadi.
2024 yil hosilidan boshlab qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish xarajatlari tijorat banklarining «Agroplatforma» AT orqali elektron tarzda shakllantirilgan buyurtmanomalari asosida moliyalashtiriladi. Bunda mahsulot yetishtiruvchilarga “Agroplatforma” ATdagi shaxsiy kabinetlari orqali elektron xizmatlar ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi.
2023 yil yakunigacha Geoaxborot texnologiyalari va kosmik tasvirlarni tahlil qiladigan xizmatlarni ko‘rsatish platformasi joriy etiladi hamda qishloq xo‘jaligi ekinlarini joylashtirishning amaldagi mexanizmlari raqamli texnologiyalar yordamida takomillashtiriladi.
Bunda, yerdan foydalanuvchilarning takliflarini qabul qilish, qishloq xo‘jaligi ekinlarini elektron joylashtirish, kelishish, ma'lumot va hisobotlarni avtomatik shakllantirish uchun “CropAgro” axborot tizimi joriy etiladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar qishloq xo‘jaligi geoportallari takomillashtirilib, tegishli hududlarning qishloq xo‘jaligi sohasiga oid geografik, statistik va tahliliy ma'lumotlardan ochiq foydalanish yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, 2024 yil 1 fevralgacha sohadagi statistik ma'lumotlarning ishonchliligi va tezkorligini ta'minlash uchun Agrar va oziq-ovqat sohasida vaziyatlarni baholash markazining ishga tushirilishi nazarda tutilgan.

В «Агроплатформе» АТ будет создана единая база данных землепользователей сельскохозяйственного назначения
Согласно Постановлению главы нашего государства от 2 августа текущего года «О мерах по внедрению передовых цифровых технологий в сфере сельского хозяйства», с 1 сентября 2023 года в рамках единой интегрированной платформы «Цифровое сельское хозяйство «Агроплатформа» информационная система будет введено.
На основании этого документа платформа предусматривает цифровизацию процессов льготного кредитования выращивания хлопка, зерна, плодоовощной продукции, а также оказание услуг сельхозпроизводителям на основе принципа прозрачности.
Начиная с урожая 2024 года, финансирование затрат на выращивание сельхозпродукции будет осуществляться на основании заказов коммерческих банков, формируемых в электронной форме через АТ «Агроплатформа». При этом электронные услуги будут предоставляться производителям через личные кабинеты в АТ «Агроплатформа».
К концу 2023 года будет внедрена платформа предоставления услуг по анализу геоинформационных технологий и космических снимков, а действующие механизмы размещения сельскохозяйственных культур будут усовершенствованы с помощью цифровых технологий.
При этом будет внедрена информационная система «КропАгро» для приема предложений от землепользователей, электронного размещения сельскохозяйственных культур, согласования, автоматического формирования информации и отчетов.
Будут усовершенствованы аграрные геопорталы Республики Каракалпакстан и регионов и налажен открытый доступ к географическим, статистическим и аналитическим данным по агропромышленному комплексу соответствующих регионов.
Также до 1 февраля 2024 года будет запущен Центр оценки ситуации в агропродовольственном комплексе для обеспечения достоверности и оперативности статистических данных в отрасли.
До 1 октября 2023 года на АТ «Агроплатформа» будет создана единая база данных землепользователей сельскохозяйственного назначения.