“Agroplatforma” ATda qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanuvchilarning yagona ma'lumotlar bazasi shakllantiriladi
Davlatimiz rahbarining joriy yil 2 avgustdagi “Qishloq xo‘jaligi sohasiga ilg‘or raqamli texnologiyalarni joriy qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qaroriga ko‘ra, 2023 yil 1 sentyabrdan «Raqamli qishloq xo‘jaligi» yagona integratsion platformasi tarkibida “Agroplatforma” axborot tizimi joriy etiladi.
Mazkur hujjatga asosan, platforma paxta, boshoqli don, meva-sabzavotlar yetishtirish uchun imtiyozli kredit ajratish jarayonlarini raqamlashtirish hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilarga shaffoflik tamoyili asosida xizmat ko‘rsatishni nazarda tutadi.
2024 yil hosilidan boshlab qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish xarajatlari tijorat banklarining «Agroplatforma» AT orqali elektron tarzda shakllantirilgan buyurtmanomalari asosida moliyalashtiriladi. Bunda mahsulot yetishtiruvchilarga “Agroplatforma” ATdagi shaxsiy kabinetlari orqali elektron xizmatlar ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi.
2023 yil yakunigacha Geoaxborot texnologiyalari va kosmik tasvirlarni tahlil qiladigan xizmatlarni ko‘rsatish platformasi joriy etiladi hamda qishloq xo‘jaligi ekinlarini joylashtirishning amaldagi mexanizmlari raqamli texnologiyalar yordamida takomillashtiriladi.
Bunda, yerdan foydalanuvchilarning takliflarini qabul qilish, qishloq xo‘jaligi ekinlarini elektron joylashtirish, kelishish, ma'lumot va hisobotlarni avtomatik shakllantirish uchun “CropAgro” axborot tizimi joriy etiladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar qishloq xo‘jaligi geoportallari takomillashtirilib, tegishli hududlarning qishloq xo‘jaligi sohasiga oid geografik, statistik va tahliliy ma'lumotlardan ochiq foydalanish yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, 2024 yil 1 fevralgacha sohadagi statistik ma'lumotlarning ishonchliligi va tezkorligini ta'minlash uchun Agrar va oziq-ovqat sohasida vaziyatlarni baholash markazining ishga tushirilishi nazarda tutilgan.

A single database of agricultural land users will be created in "Agroplatforma" AT
According to the Decision of the head of our state on August 2 of this year "On measures to introduce advanced digital technologies in the field of agriculture", from September 1, 2023, within the single integrated platform "Digital Agriculture" Agroplatform" information system will be introduced.
Based on this document, the platform envisages the digitization of preferential credit allocation processes for the cultivation of cotton, grain, fruits and vegetables, as well as providing services to agricultural producers based on the principle of transparency.
Starting from the harvest of 2024, the costs of growing agricultural products will be financed on the basis of the orders of commercial banks formed electronically through "Agroplatforma" AT. In this case, electronic services will be provided to producers through their personal offices in "Agroplatforma" AT.
By the end of 2023, a platform for providing services that analyzes geo-information technologies and space images will be introduced, and the current mechanisms for placing agricultural crops will be improved with the help of digital technologies.
In this case, "CropAgro" information system will be introduced to receive proposals from land users, electronic placement of agricultural crops, agreement, automatic generation of information and reports.
Agricultural geoportals of the Republic of Karakalpakstan and regions will be improved and open access to geographic, statistical and analytical data on the agricultural sector of the respective regions will be established.
Also, by February 1, 2024, the Center for Assessment of Situations in the Agrarian and Food Sector will be launched to ensure the reliability and speed of statistical data in the sector.
Until October 1, 2023, a single database of agricultural land users will be created at "Agroplatforma" AT.